Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 11, pp. 352-353
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langubardorum , divino premonitus nutu, offero in ecclesia Sancte Sophie quam a fundamentis edificavi, pro redemtione anime mee seu pro salvatione gentis nostre et patrie, in Salpes casas duas ad salem laborandum, id est casa quę regitur per Sirecausu cum uxorę et filiis et omnibus sibi pertinentibus , casa quę regitur per Vinulum cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus; hec omnia monasterium Sancte Sophie concessimus possidendum. Quod vero preceptus oblationis ex iussione et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lopoal notarius. Actus Beneventus in filicissimo palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictione tertia decima Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [55], pp. 328-329):]

(…) [55] Seu et in Salpes casas duas ad salem laborandum, id est casa que regitur per Sirecauso cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Vinulu cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus. (…)

Editions: IS1 VIII, col. 585; IS2 X-2, col. 431; Bertolini P. 2002, 85, pp. 699-701; CSS, I, 11, pp. 352-353 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 1-22, p. 59; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 I p. 67 (v. Smidt 1910, p. 112); RIM, 400.

Di Meo 1795-1819, III, p. 97; Bertolini O. 1926, n. 85, p. 29.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.