Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 12, pp. 354-355
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langubardorum, divino premonitus nutu, offero in ecclesia Sancte Sophie quam a fundamentis edificavi, pro redemtione anime mee seu pro salvatione gentis nostre et patrie, condome tres in finibus Sessa, locum qui dicitur Urbinianu, casa qui regitur per Taurello una cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus in Ponte Ractari, casa qui regitur per Mutulo cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa qui regitur per Beneruso cum uxore et filiis, et olibetas·seu vineas in loco Stephaniscli, qui fuerunt Godefrit notario quas propter multas cartulas falsas legibus perdidit et ad nostram venerunt potestatem, nostram quidem potestas has condomas cum omnibus sibi pertinentibus monasterium Sancte Sophie donavimus possidendum Quod vero preceptus oblationis ex iussione et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lopoal notarius. Actus Beneventus in filicissimus palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictione tertia decima. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [47], pp. 322-323), che riporta però differenze significative rispetto a quello del documento:]

(…) [47] Nec non et casas duas que regitur per Bonuro cum uxore et filiis suis et olibetum seu vineas in loco qui dicitur Sessa que fuerunt Godefrid notarius, quas propter multas cartulas falsas legibus perdedit et ad nostram devenit potestatem, nostra vero potestas omnia et in omnibus quantum in ipsum loco habere visus est nominato Godefrid monasterio Sancte Sophie donabimus possidendum. (…)

Editions: IS1 VIII, col. 585; IS2 X-2, col. 431; Bertolini P. 2002, 86, pp. 702-704; CSS, I, 12, pp. 354-355 (source of the text reproduced here). Document summaries: Chroust 1888, n. 12; Voigt 1902, 8, p. 59; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 J, p. 67 (v. Smidt 1910 p. 112); RIM, 401.

Di Meo 1795-1819, III, p. 96; Bertolini O. 1926, n. 86, p. 30; Falco 1929, p. 473-474.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.