Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 13, pp. 355-356
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langobardorum, divino premonitus nutu, firmavimus in ecclesia Sancte Sophie quam a fundamentis edificavi, pro redemtione anime mee seu pro salvatione gentis nostre et patrie, casale in Luceriola quam in predicto monasterio Sancte Sophie Roderissi filius Rodelchis abitatoribus civitatis nostre Cosentine, his ipsi parique consensum vinundaverunt in integrum secundum textum cartule, nostra vero potestas in eodem Sancte Sophie monasterium firmavimus perfruendum. Quod vero preceptum firmitatis ex iussione et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lopoal notarius. Actus Beneventus in filicissimuss palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictione tertia decima. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [23], pp. 307-308):]

(…) [23] Seu et offertionem quam in predicto Sancte Sophię monasterio Roderissi filius Rodichis habitatoris civitatis nostree Cosentine de casale in Luceriola in integrum facere visus est, nostra vero potestas in eodem Sancte Sophie monasterio secundum testum offertionis firmabimus perfruendum (…)

Editions: IS1 VIII, col. 585; IS2 X-2, col. 431; Bertolini P. 2002, 87, pp. 705-708; CSS, I, 13, pp. 355-356 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 8, p. 59; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 K p. 67; RIM, 402.

Di Meo 1795-1819, III, pp. XV, 96; Bertolini O. 1926, n. 87, p. 30.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.