Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 14, pp. 357-358
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langobardorum, divino premonitus nutu, offero in ęcclesia Sanctę Sophie quam a fundamentis ędificavi, pro redemptione anime meę seu pro salvatione gentis nostre et patrie, omnia que conparabimus ab Ilprando filius quoddam Alerissi, servos et ancillas, casas et vineas, territoria, campo et silbas, prata, mobilia et inmobilia in partibus Lucanię secundum textum cartulę, in integrum Sancte Sophie monasterium concessimus possidendum. Quod vero preceptus oblationis ex iussione et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lopoald notarius. Actus Beneventus in filicissimus palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictionem tertiam decimam. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [41], pp. 318-319):]

(…) [41] Nec non et omnia que conparabimus Abilprando filio Alerissi, servos et ancillas, casas et vineas, territoria, campos et silvas, prata, mobilia et inmobilia in partibus Lucani secundum textum cartule, in integrum monasterio Sancte Sophie concessimus possidendum. (…)

Editions: IS1 VIII, col. 586; IS2 X-2, col. 431; Bertolini P. 2002, 88, pp. 709-713; CSS, I, 14, pp. 357-358 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 15, p. 59; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 L p. 67 (v. Smidt 1910 p. 112); RIM, 403.

Di Meo 1795-1819, III, p. 96; Bertolini O. 1926, n. 88, p. 29; Falco 1929, p. 473-474.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.