Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 15, pp. 358-359
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langobardorum, divino premonitus nutu, offero in ęcclesia Sancte Sophie quam a fundamentis ędificavi, pro redemptione anime meę seu pro salvatione gentis nostre et patrię, in Sipuntu condome tres, locum qui dicitur Sappesse, casa que regitur per Audefusu cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Audoaldu cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Maione cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, qui fuerunt de subactione Ermerissi castaldio nostro. Quod vero preceptus oblationis ex iussione et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lopoald notarius. Actus Beneventus in filicissimu palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictionem tertiam decimam. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [53], pp. 327-328):]

(…) [53] Seu et in Sipountu condome tres loco qui dicitur Sappesse, casa que regitur per Audefuso cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Audoalt cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Maione cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, qui fuerunt de subactione Ermerissi gastaldo nostro. (…)

Editions: IS1 VIII, col. 586; IS2 X-2, col. 431; Bertolini P. 2002, 89, pp. 714-719; CSS, I, 15, pp. 358-359 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 16, p. 59; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 M p. 67; RIM, 404.

Di Meo 1795-1819, III, p. 96;Bertolini O. 1926, n. 89, p. 29; Falco 1929, pp.473-474.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.