Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 16, pp. 359-360
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langobardorum, divino premonitus nutu, offero in ecclesia Sancte Sophie quam a fundamentis edificavi, pro redemptione anime meę seu pro salvatione gentis nostre et patrie, substantiam Vertari filio Auremoni Compsini, qui novem homicidia absconse ausus est facere et ·insuper extra provincia in Neapoli fugere temptus est, unde nostra potestas ex eius substantia ad parentes occisorum conponere iussit et nostrum iudicatum eis affiximus et quod reliquum fuit eius substantie pro nostra culpa secundum legem ad nostram venit potestatem, nostra quoque potestas omnia que reliquum fuit eius substantie in integrum monasterium Sancte Sophie concessimus perfruendum. Quod vero preceptus oblationis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Lopoald notarius. Actus Beneventus in filicissimus palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictionem tertiam decimam. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [18], p. 304):]

(…) [18] Nec non et substantia Vertari filius Auremoni Comsini qui novem homicidia absconse ausus est facere et insuper extra provincia in Neapoli fugire tentus est, unde nostra potestas ex eius substantia ad parentes occisorum componere iussit et nostrum iudicatum eis affiximus et quod reliquum fuit eius substantię pro nominata culpa secundum legem ad nostram venit potestatem, nostra quoque potestas omnia que reliquum fuit eius substantię in integrum monasterio Sancte Sophię concessimus perfruendum. (…)

Editions: IS1 VIII, col. 586; IS2 X-2, col. 431; Bertolini P. 2002, 90, pp. 720-727; CSS, I, 16, pp. 359-360 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 17, p. 51; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 N, p. 67 (v. Smidt 1910 p. 112); RIM, 405.

Di Meo 1795-1819, III, p. 95; Bertolini O. 1926, n. 90, p. 29; Falco 1929, pp. 473-474.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.