Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 17, pp. 361-362
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langobardorum, divino premonitus nutu, firmamus in ęcclesia Sancte Sophię quam a fundamentis ędificavi, pro redemptione anime meę seu pro salvatione gentis nostre et patrie, substantiam Eufimię filia Alehis quem se religionis habito in Sanctę Sophie monasterio tradedit cum omnibus suis faccultatibus tam paternam quam maternam, omnem suam pecuniam quantum illi ex parte sua a sororibus contigit, omnem suam portionem mobilia et inmobilia, omnia et in omnibus in integrum in predicto Sancte Sophie monasterio se tradedit, unde et in hoc concessionis preceptus ex universis predicte Eufimię pecuniis Sancte Sophie monasterium in integrum constituimus firmitatem. Quod vero preceptum firmitatis ex iussione et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lopoald notarius. Actus Beneventus in filicissimo palatio in anno septimo decimo, mensis novembrio per indictionem tertiam decimam. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [21], pp. 306-307):]

(…) [21] Seu et substantia Eufimię filia Alchis quem se religionis habito in Sancte Sophie monasterio tradedit cum omnibus facultatibus tam paternam quam maternam, omnem suam pecuniam quantum ex parte sua a sororibus contigit, omnem suam portionem mobilia et immobilia, omnia et in omnibus in integrum in predicto Sancte Sophie monasterio se tradedit, unde et in hoc concessi preceptum ex universis predicte Eufimie pecuniis Sancte Sophie monasterio in integrum constituimus firmitatem(…)

Editions: IS1 VIII, col. 586; IS2 X-2, coll. 431-432; Bertolini P. 2002, 91, pp. 728-734; CSS, I, 17, pp. 361-352 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 18, p. 51; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 O, p. 67; RIM, 406.

Di Meo 1795-1819, III, pp. 95-96; Bertolini O. 1926, n. 91, p. 29.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.