Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 18, pp. 362-363
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langobardorum, divino premonitus nutu, offero in ęcclesia Sancte Sophie quam a fundamentis edificavi, pro redemptione anime meę seu pro salvatione gentis nostre et patrię, casa in Papiano super Trane quę fuit de servis palatii nostri, quam Iohannis notario per preceptum falsum possidebat, unde legibus ad nostram devenit potestatem, nostra quoque potestas super hęc largiti sumus in eodem loco casa sex que reguntur per Gayderissi cum uxore et filii et omnia sibi pertinentiam, casa que regitur per Giroaldu cum uxore et filii et omnia sibi pertinentiam, casa que regitur per Anseramu cum uxore et filii et omnia sibi pertinentiam, casa que regitur per Radcausu cum uxore et filii et omnia sibi pertinentia, casa que regitur per Firmusinguli cum uxore et filii et omnibus sibi pertinentibus, qui fuerunt de iudiciaria Canosina, de subactionem Roderissi gastaldio nostro. Quod vero preceptus oblationis ex iussione et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lopoald notarius. Actus Beneventus in filicissimus palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictionem tertiam decimam. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [24], pp. 308-309), con un elenco leggermente differente da quello del documento:]

(…) [24] Nec non et casa in Papiano super Trane que fuit de servis palatii nostri, quam Iohannis notarius per preceptum falsum possidebat, unde legibus ad nostram devenit potestatem, nostra quoque potestas super hec largiti sumus in eodem loco casas sex que reguntur per Gayderissi cum uxore et filii et omnia sibi pertinentiam; casa quel regitur per Geroaldum cum uxore et filii et omnia sibi pertinentiam; casa que regitur per Anseramum cum uxore et filii et omnia sibi pertinentiam; casa que regitur per Pertulu cum uxore et filii et omnia sibi pertinentiam; casa que regitur per Radcausum cum uxore et filii et omnia sibi pertinentiam; casa que regitur per Firmum, singuli cum uxore et filii et omnibus sibi pertinentibus, que fuerunt de iudiciaria Canosina, de subactionem Roderissi gastaldio nostro.(…)

Editions: IS1 VIII, col. 587; IS2 X-2, col. 432; Bertolini P. 2002, 92, pp. 735-741; CSS, I, 18, pp. 362-363 (source of the text reproduced here). Document summaries: Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 P p. 66 (v. Smidt 1910, p. 112); RIM, 407.

De Vita 1764, p. 297 (riassunto); Di Meo 1795-1819, III, p. 96; Bertolini O. 1926, n. 92; Falco 1929, p. 473-474.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.