Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 20, pp. 365-366
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langubardorum, divino premonitus nutu, offero in ecclesia Sancte Sophię quam a fundamentis edificavi, pro redemptione anime meę seu pro salvatione gentis nostre et patrie, servos et ancillas nec non et vineas et territoria quantum Munepadu presbyter in ęcclesia Sancti Petri ad Aqua Sancta laborare visus est, ad nostram pertincxit potestatem, unde omnia et in omnibus Sancte Sophie monasterio concessimus possidendum, seu ecclesia Sancti Stephani in gaio nostro Fecline eidem monasterio Sancte Sophię concessimus perfruendum. Quod vero preceptus oblationis ex iussione et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lopoald notarius. Actus Beneventus in filicissimo palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictionem tertiam decimam. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [35], p. 315):]

(…) [35] Nec non et servos seu et ancillas et vineas et territoria quantum Munepaldus presbyter in ęcclesia Sancti Petri ad Aqua Sancta lavore visus est ad nostram pertinxit potestatem, unde omnia et in omnibus Sancte Sofie monasterio concessimus possidendum; seu et ecclesia Sancti Stephani in gaio nostro Fecline eidem monasterio Sancte Sophie concessimus possidendum.(…)

Editions: IS1 VIII, coll. 587-588; IS2 X-2, col. 432; Bertolini P. 2002, 94, pp. 750-755; CSS, I, 20, pp. 365-366 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 21, p. 51; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 R, p. 67; RIM, 409.

Bertolini O. 1926, n. 94, p. 29.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.