Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 22, pp. 369-371
source date: [722 May] [Sancto Stephano erga mare] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessemus nos domnus vir gloriosissimus Romvvald summus dux genti Langobardorum tibi Zacharia venerabili abbati nostro casale in loco qui nominatur Quinto Decimo cum casa, vineas, territurio cultum et incultum, clausurias seu pratora in quantum in ipsum locum quod Pergoaldum habere visus fuit, tibi qui super Zacharie concessemus possidendum, quatenus ab hodierno die habeas et possedeas ipsum casale tam tu qui super Zacharia quamque et quocumque exinde facere volueris in tua sit potestatem et a nullo quempiam hominem nullam habeas aliquando aliquam questionem aut reprehensionem, sed perpetuis temporibus per hunc vestrum firmissimum preceptum securiter et firmiter ipsum iam nominatum casale cum omnia quod superius scriptum est habere et possidere valeatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestati dictavi ego Persus vice dominus et referendario tibi Grausoni notario scribendum. Actus ad Sancto Stephano erga mare mense magio per indictione quinta. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, coll. 588-589; IS2, X, col. 433; TROYA, CDL III, n. 380, pp. 97-98; Bertolini P. 2002, n. 41, pp. 330-340; CSS, I, 22, pp. 369-371 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 9, pp. 32-34. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, p. 578; Di Meo 1795-1819, II, p. 225 (al 707); Bethmann, Holder-Egger 1878, 71 (v. Smidt 1910, p. 135); Chroust 1888, n. 7; RIM, n. 235.

Bertolini O. 1926, n. 41

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Romualdo II.