Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 23, pp. 371-373
source date: [742 September] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Dum divina omnipotentis Domini nostri Iesu Christi desuper inspirante misericordia nostris piissimis dominis reges nos in nostro solio revocare dignati sunt, firmavimus atque concedere previdimus nos domnus vir gloriosissimus Gisolfus summus dux gentis Langubardorum ea que in primordio ducati nostri per nostrum preceptum vobis reverentissimo Zacharia abbati firmavimus, secundum qualiter a bone recordationis domno Romvvald genitor noster vobis per suum preceptum concedere visus fuit, hoc est sinodochium ubi monasterium Sancti Benedicti Deo auxiliante tenere videris, tam domorum edificia cum corte et omnibus adpertinentibus vel omnem censum quod ibidem decessores parentes nostri concesserunt de quicquid in eodem venerabilem locum adpertinere videntur, ut omnia et in omnibus in tua sit potestate et quem tu ipse in vita tua decerneris abbate post tuum discessum ipse abbas esse inveniatur, et nulli episcoporum aliquando subiaceat dicioni, sed in suo permaneat libertatem arbitrii et sub privilegii roboream firmitatem tenendum ad sacrum nostrum audiendiam habeat, et hoc vobis firmare previdimus ut nęque filios et posteros nostros nęque nullus iudex palatii nostri nunquam habeant licentiam vobis aut ad posteris vestris qualiber hominum in sinodochio et ad abitandum aut ad ospitandum mittere aut introducere nisi quem tu nominatus Zacharias aut posteris tuis abbas qui ibi prefuerit et monachi ad habitandum aut ad hospitandum spontanea voluntate sua susceperit, sed ne securiter et firmiter per hunc nostrum firmissimum renovationis pręceptus in nominata prisca concessione stabilem debeat permanere. Quod vero preceptus renovationis ex iussione nominate potestatis dictavi ego Ermemari [****] tibi Gratiano notario scribendum. Actum Beneventum in palatio mensi septembrio per indictionem undecimam. Feliciter.

Editions: IS2 VIII, coll. 589-590; IS2, X, coll. 433-434; Assemanus 1751-1753, II, p. 580 (parziale); TROYA, CDL, IV, 554, pp. 105-107; Bertolini P. 2002, 50, pp. 423-432; CSS, I, 23, pp. 371-373 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 18, pp. 63-66. Document summaries: Di Meo 1795-1819, II, p. 347; Bethmann, Holder-Egger 1878, 140 (v. Smidt 1910, p. 136); Chroust 1888, 16 (v. Smidt 1910, p. 142); RIM, 268.

Bertolini O. 1926, 50

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Gisulfo II.