Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 24, pp. 373-375
source date: [743 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos domnus vir gloriosissimus Gisolfus summus dux gentis Langubardorum vobis Zacharia sanctissimi abbati patri nostro condoma nomine Pantione caballario cum uxorem, filios et filias nostras et nepotes eorum, cum casas, vineas, territuria, peculia, mobilia et inmobilia, cum omnia et in omnibus, cum quantum usque nunc ad manum nostre potestatis deservierunt, qui habitare videntur in Capiano et fuit de actionem Comsina, quem ex nostra iussione Gualdichis tradere fecimus iam nominata condoma, quatenus amodo habeatis et possideatis tam vos qui super Zacharias quam et quod exinde facere volueris in vestra sit potestatem et a nullum quempia gastaldium aut actorem nulla vobis exinde subtrahatur, sed nostris effilicissimi atque perhennis temporibus hunc nostrum donum omni in tempore stabilem debeat permanere. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Gratiano notario Actum Benevento in palatio mensi novembrio per indictionem duodecimam. Feliciter.

Editions: IS2 VIII, col. 590; IS2, X, col. 434; TROYA, CDL, IV, 559, pp. 117-118; Bertolini P. 2002, 52, pp. 442-447; CSS, I, 24, pp. 373-375 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 21, pp. 73-75. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, pp. 580; Di Meo 1795-1819, II, p. 351; Bethmann, Holder-Egger 1878, 144 (v. Smidt 1910, p. 137); Chroust 1888, 19; RIM, 275.

Bertolini O. 1926, 52

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Gisulfo II.