Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 26, pp. 379-380
source date: [821 August] [Saba] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Nos vir gloriosissimus Sico Dei previdentia Beneventane provincie princeps, motus omni potentis Dei misericordia et pro redemptione anime nostre, suggerente gloriose potestatis nostre Radichis referendarius fidelis noster, concedimus in monasterio Beate Sophię, ubi Arigisa abbatissa preesse videtur, omnis portaticum quod ex ipso cenobio per consuetudinem de vino seu tritico vel omnia alimonia aut quamlibet rebus dare debetis nostris portarariis in civitatem has Beneventanas tam de domnicale quam etiam de servis ipsius monasterii seu de liberis hominibus inibi pertinentibus quibus in prephata nostra civitatem suas miserint causas, ita ut nec a gastaldiis nostris nęque portarariis aut quamlibet personam accipiantur, sed cunta que annualiter ex ipso cenobio in predictam nostram civitatem missa fuerint sive ab eius servis quam liberis hominibus, sicut supra statuimus, sine omni datione inibi mittantur et habeantur et a nullis ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldiis, vel a quibuscumque agentibus habeant requisitionem custodes prephati monasterii vel hii alii, sed amodo et perpetuis temporibus ea que nunc concessimus ibidem securiter possideantur. Quod vero preceptus concessionis ex iussionis nominate potestatis scripsi ego Leo notarius. Actus Saba quinto anno, [*******] mense augustu, quarta decima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 591B-D; IS2 X-2, col. 435A-B; CSS, I, 26, pp. 379-380 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 316; Voigt 1902, 38; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 20; Bertolini P. 1968, pp. 118-119, n. 10; RIM, n. 595.

Di Meo 1795-1819, III, p. 37; Bertolini O. 1926, 102.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Sicone I.