Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 27, pp. 380-382
source date: [834 April] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Sicardus Dei previdentia Langubardorum gentis princeps, motus Dei omnipotentis misericordia, pro redemptione anime nostre seu gentis et patrię, suggerente potestatis nostre viro venerabile Bassaci preposito monasterio Sancte Sophie sito infra hanc Beneventana civitate nostra, per rogum Roffrid referendarii nostri, concedimus in prephato Beate Sophie cenobio, ubi Wilerone abbatissa preesse videtur, ipse terre in Legurie que empte habent per cartula ipsi servi prephati monasterii de loco Ferusuanu da ipsi servi sacri nostri palatii qui habitatori sunt in Mairconu et alii sunt habitatori a Noce et alii ubi a Silba nominatur, in integrum ipsa terra sicut ipsorum cartula continetur per singula loca in eodem monasterio ipso concessimus, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum cunta que prelegitur ipsi servi et eorum heredes habere et possidere valeat sicut cartula illorum continunt et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero pręceptus concessionis ex iussionis nominate potestatis scripsi ego Theodericus. Actus Beneventus secundo anno, mense aprilis, duodecima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 592A; IS2 X-2, col. 435B-C; CSS, I, 27, pp. 380-382 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 375; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 29 (v. Smidt 1910 p. 115); Voigt 1902, 46; Bertolini P. 1968, pp. 126-127, n. 8 RIM, n. 638.

Falco 1929, pp. 512-513; Bertolini O. 1926, 107.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Sicardo.