Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 28, pp. 382-385
source date: [835 March] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Nos vir gloriosissimus Sicardus Dei previdentia gentis Langubardorum princeps, motus Dei omnipotentis misericordia et pro redemptione anime nostre seu gentis et patrie, suggerente potestati nostre viro venerabile Bassaci preposito monasterio Sancte Sophie sito infra hanc Beneventanam nostram civitatem per Radelgis thesaurarium nostrum, concedimus in prephato Beate Sophie monasterio, ubi Wilerona abbatissa preesse videtur, piscariam sacri nostri palatii que dicitur Flumen Longum in integrum, et ab ipso flumine infra pantanum signa ita posita in longitudine miliarium unum et in latitudine passus ducenti erga ipsum fluvium et infra pantanum cum ripis et viis suis, et in terra firma terra modiorum quinquaginta ubi habitatio de ipsis piscatoribus sit, et pascuum in ipsa insula ad peculia illorum qui ibi residunt, et de ipso pantano cannas et paleas tollendum quantum opus fuerit, et ligna de ipsa insula tollendum quantum opus fuerit ad eorum utilitatem in ipso loco peragendam. Hec omnia supra dicta pertinuerunt de actu Lucerino, iudiciaria Aczoni gastaldi nostri. Et concessimus in eodem monasterio terra in finibus Apuleę in territorio Virisiano propinquo ęcclesia Sancti Decorentii modio trecenti, que fuit de quodam Garetruda relicta Wiconis gastaldi cum casa que ibidem edificata est et cum superioribus et inferioribus suis in integrum qualiter secundum legem ad sacrum nostrum palatium evenit, que pertinuit de iudiciaria supra dicti Radelgis, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum cuncta que preleguntur ipsum monasterium et eius rectores securo nomine habere et possidere et perfrui valeant et a nullis ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis, vel a quibuscumque agentibus habeant aliquam requisitionem rectores prephati monasterii, sed perpetuis temporibus ea que nunc concessimus ibidem securiter possideantur. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Audoaldus notarius. Actus Beneventus in sacro palatio tertio anno, mense martio, tertia decima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 592C-593B; IS2 X-2, col. 435C-436A; CSS, I, 28, pp. 382-385 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 3; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 31; Voigt 1902, 48; Bertolini P. 1968, pp. 128-129, n. 12; RIM, n. 642.

Bertolini O. 1926, 109; Falco 1929, pp. 512-513; Martin 1993, p. 202.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Sicardo.