Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 29, pp. 385-386
source date: [834 Aprile] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Sicardus Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, motus Dei omnipotentis misericordia, pro redemptione anime nostre seu gentis et patrie, suggerente potestatis nostre viro venerabile Bassaci preposito monasterio Sancte Sophie sito infra hanc Beneventanam civitatem nostram, per rogum Roffrid referendarii nostri, concedimus in prephato Beate Sophie cenobio piscatione in mare Sipontina per hos vero fines et mensuras, hoc est passus ducenti ex una parte fine piscatione Sancte Marie Beneventane ecclesie, sed et de alia parte fine piscatione que nostre reservavimus potestatem, et da terra firma fine Salzola, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum supra nominato cenobio eiusque rectores integra supradicta piscatione per iam dictos fines et mensuras habere et possidere seu dominare atque piscare valeatis et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptus concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Theodericus. Actus Beneventus secundo anno, mense apreli, tertia decima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 593B-D; IS2 X-2, col. 436B-C; CSS, I, 29, pp. 385-386 (source of the text reproduced here). Document summaries: Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 32 (v. Smidt 1910 p. 115); Voigt 1902, 47; Bertolini P. 1968, pp. 126-127, n. 9; RIM, 639.

Bertolini O. 1926, 108.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Sicardo.