Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 30, pp. 387-388
source date: [881 January] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Langobardorum gentis princeps filius domni bone recordationis Adelchis, ob salute anime nostre, concessimus in monasterio Sancte Sophie que edificata esse videtur infra hanc nostram Beneventanam civitatem integras res quibus fuit Leoprandi ex loco quod vocatur Collina seu integras res que fuit Gualprando in loco Venticano, pro quo sine heredibus decesserunt sicut legibus ad sacrum nostrum palatium evenit, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum supram phato monasterio eiusque rectores iam dictis rebus integris habere et possidere valeas et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque agentibus habeas aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptus concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Petrus notarius. Actus Beneventus primo anno, mense ianuarii, quarta decima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 593D-594A; IS2 X-2, col. 436C-D; CSS, I, 30, pp. 387-388 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 370; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 58; Voigt 1902, 71; RIM, 1009.

Bertolini O. 1926, 128; Falco 1929, p. 519.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi II.