Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 31, pp. 388-389
source date: [881 February] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Langubardorum gentis princeps filius domni bone recordationis Adelchis, per rogum Arniperge dilecte coniugi nostre, tibi Criscio prepositus monasterio Sancte Sophie omnibus rebus substantiis quibus fuerunt Gualprando et Maionis seu Audoaldo germanis quibus fuerunt defensis supra dicti monasterii Sancte Sophie in loco quod dicitur Collina, veluti legibus ad sacrum nostrum evenit palatio pro quo sine heredes decesserunt, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum supra dictis omnibus rebus uti prelegitur habere et possidere valeatis tu et posteris tui et a nullis ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldi vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptus concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Petrus notarius. Actus Beneventus primo anno, mense februario, quarta decima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 594B-C; IS2 X-2, col. 436D-437A; CSS, I, 31, pp. 388-389 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 370; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 60; Voigt 1902, 74; RIM, 1011.

Bertolini O. 1926, 131; Falco 1929, p. 519.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi II.