Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 32, pp. 390-391
source date: [881 January] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Nos vir gloriosissimus Radelchis filius domni bone recordationis Adelchis, ob salute anime nostre, concessimus in monasterio Sancte Sophie quod constructum esse videtur infra hanc nostram Beneventanam civitatem hec est omnibus illi rebus substantiis predicti cenobii ex finibus Ligurie cum servis et ancillis omnibusque suis pertinentiis quibus ęt monachi monasterii Sancti Benedicti tulerunt de potestate ipsius Sancte Sophie monasterio et dederunt illos ad Neapolitanos, nec non et integris rebus illis iam dicti monasterii Sancte Sophię ex finibus Alifanis et ex finibus Castello Sancti Iohannis seu per singulis aliis locis quibus servis eiusdem cenobii ad liberis hominibus vel ad aliorum servis dederunt aut per venditionem aut pigneris partibus aut aliter quomodocumque ita ut a nostra potestas non siat eorum confirmata aut per capitulariam aut per aliqua repromissione, sed liceat rectores prephati cenobii supra dictis rebus et familiis securo nomine possidere, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps prephato monasterio Sancte Sophie et rectores eius predictis rebus et familiis habere et possidere valeas per hoc nostrum roboreum pręceptum et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideas. Quod vero preceptus concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Petrus notarius. Actus Beneventus primo anno, mensi ianuario, quarta decima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 594C-595A; IS2 X-2, col. 437A-B; CSS, I, 32, pp. 390-391 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 371; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 64; Voigt 1902, 72; RIM, 1008.

Bertolini O. 1926, 129; Falco 1929, p. 519.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi II.