Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 33, pp. 392-393
source date: [881 July] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concedimus vir gloriosissimus Radelchis, filius dulcis recordationis domni Adelchis, ob salutem gentis nostre et patrię, concedimus in ęcclesiam Sancte Sophie que edificata esse videtur infra hanc nostram Beneventanam civitatem gualdo quod est [*****************] discurrere solet, id est ab ipso vado carrario subtus ecclesiam Sancti Marciani usque subtus casa Valerii [*****] integre ipse iscle ex eo fluvio pertinentes, ut a nunc et semper homines de ipsa ęcclesia in predicto fluvio piscationem faciant et ipse iscle omnibus vestris utilitatibus peragendum, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum supra phatum monasterium eiusque rectores in iam dicto fluvio et iscle habere et possidere valeas et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel quibuscumque agentibus habeas aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideas Quod vero preceptus concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Erchemfrid notarius. Actum Beneventum primo anno, mense iulio, quarta decima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 595A-B; IS2 X-2, col. 437B-C; CSS, I, 33, pp. 392-393 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 371; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 62; Voigt 1902, 77; RIM, 1016.

Bertolini O. 1926, 133; Falco 1929, p. 519.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi II.