Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 34, pp. 393-395
source date: [841 October] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Langubardorum gentis princeps, ob salutem anime nostre, per rogum Iohannis venerabili abbati nostri, concedimus in monasterio Beate Sophie, ubi Wilerona religiosissima abbatissa preesse videtur, terram sacri nostri palatii que dicitur Bubata, que habet fines de uno capite fine fluvio Cerbario, de uno latere fine via puplica que pergit ad Sanctam Palumbam, de alio capite fine ęcclesia Sancti Petri, de alio quidem latere fine via alia puplica que vadit ad casale Buccellati et fine vado de Mati Lucanis, in integrum cum inferioribus exuperioribus quantum supra dictos fines discernit pertinet de actu Sipontino, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum supra dictas terra sicut supra legitur rectores iam dicti monasterii securo nomine habere et possidere et perfrui valeant et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque agentibus habeant aliquam requisitionem rectores iam phati cenobii, sed perpetuis temporibus possideantur.Quod vero preceptus oblationis ex iussione supra scripte potestatis scripsi ego Audoaldus notarius. Actus Beneventus in sacro palatio tertio anno, mense octubrio, quinta indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 595B-D; IS2 X-2, col. 437C-D; CSS, I, 34, pp. 393-395 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, pp. 41-42; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 44; Voigt 1902, 60; RIM, n. 684.

Bertolini O. 1926, 118.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi I.