Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 35, pp. 395-396
source date: [858 March] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Adelchis Dei previdentia Langubardorum gentis princeps, per rogum Landemari fidelis nostri, tibi Urso fideli nostro filius Petri turre illa sacri nostri palatii intus nostri Beneventanam civitatem iuxta Porta Summa, quod Audoaldus notarius et iudex [**********] ipse Audoaldus eam tenuit, ita et vos in tua deteneatis potestate et tua ibi agere utilitatem; simulque et concessimus tibi prenominato omnibus rebus substantiis quis fuit Stornini liberi homini, id est mobile et inmobile, servos et ancillas, omnia et in omnibus qualiter secundum legem res ipsa ad nostram evenit potestatem pro eo quod sine herede decesserit, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum omnia que superius leguntur tu et heredes tui habere et possidere valeatis et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptus concessionis ex iussione superius dicte potestatis scripsi ego Erchemfrid notarius. Actus Beneventus quinto anno, mense martio, sexta indictione. Feliciter.

Editions: IS1, VIII (1962), col. 595D-596B; IS2 X-2, col. 437D-438B; CSS, I, 35, pp. 395-396 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 162; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 49; Voigt 1902, 65; RIM, 788.

Bertolini O. 1926, 123.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Adelchi.