Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 36, pp. 396-398
source date: [878 May] [Trivento (Campobasso)] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Adelchis Dei previdentia Langubardorum gentis princeps, per rogum Maionis filii nostri, in monasterio Sancte Sophie omnes illas dationes vel pensiones quascumque servis predicti monasterii ex finibus Campu Bassi et ex finibus Bifernense ad gastaldi vel iudicibus ex ipsis castellis seu locis persolvere debunt per mala consuetudo, ita ut nullum gastaldus vel iudex aliqua datione eorum tollant vel angaria faciant facere aut quacumque laborationes utilitate sua faciant aut in hoste pergantur, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum omnia que superius leguntur predictum monasterium eiusque rectores habere et possidere valeant, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldiis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideant. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Erchemfrid notarius. Actum Trebento vicesimo quinto anno, mense magio, undecima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 596BD; IS2 X-2, col. 438B-C; CSS, I, 36, pp. 396-398 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 334; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 55 (v. Smidt 1910, p. 118); Voigt 1902, 70; RIM, 953.

Bertolini O. 1926, 127; Falco 1929, p. 519.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Adelchi.