Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 37, pp. 398-400
source date: [970 October] [Indizione bizantina.] [Capua (Caserta)] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Pandolfus divina ordinata providentia Langubardorum gentis princeps. Quia Roffrid comes dilectus noster nostram obsecravit excellentiam ut Leo venerabilis abbas monasterii Sancte Sophie constructa intro civitatem Beneventanam per scriptionem convenientie secundum legem dederat Sadelfrid iudici Capuani filius quondam Unzelgari integre ipse terre pertinente prephati monasterii Sancte Sophię qui esse videtur in finibus Laniense in ipso gualdo qui nominat <sic> de Albutti ad tenendum et dominandum usque in annos viginti novem expletos, et remiserat aput eum duobus scriptionibus qui continunt iam dictis terris. Una ex ipse excriptio fuerat precepto qui continebat quomodo domnus Arechis princeps per eodem preceptum inter aliis causis concesserat in prephato monasterio de ipso gaio suo in longitudine miliaria tres et in latitudine miliarium unum. Ipsa alia scriptio continebat quomodo Guala et Douferi germani filii Ansimi inter aliis causis tradiderat atque confirmaverat in iam phato monasterio integra sua portione de casale que habuerunt de ipso gualdo de Albutzu per finis, de uno latere silice, de alio latere padule [***], de tertia parte terra de servi domnici, de quarta parte terra Palumbi abbati. Sed dum filii predictis Sadelfrid iudici debuerunt in antea terris ipsis possidere annos quinque et illi contra animam nostram cogitaverunt et consiliaverunt et cum nostris inimici se coniunxerunt et nobis se periuraverunt pro talia supra nominate territoriis et omnibus aliis rebus et substantiis eorum, ad potestatem sacri nostri palatii legibus devenerunt. Pro talia prephatus noster dilectus obsecrabit nostram clementiam ut pro amore omnipotentis Dei et salvatione anime nostre supra nominatis territoriis concederemus et confirmaremus ipsos in prephato monasterio. Cuius preces nos pro Dei amore exaudientes, hos firmitatis apices in eodem sancto monasterio exinde fieri iussimus, per quos omnino sancimus et perpetualiter habendum ex nostris et futuris temporibus, concedimus et confirmamus in eodem sancto monasterio integris ipsis supra nominatis territoriis qualiter ipsos tenere debuerunt predicti filii Sadelfrid iudici, ut amodo et in perpetuis temporibus ipsos firmiter habeant et possideant pars prephati monasterii et eiusque abbatibus vel rectoribus absque contrarietate cuiuscumque persone hominis. Scripsi ego Adelchisi scriba ex iussione supra dicte potestatis in anno vicesimo octabo principato eius, mense octubre, indictione quarta decima. Actum in civitate Capuana. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 596D-597C; IS2 X-2, col. 438C-439A; CSS, I, 37, pp. 398-400 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 78; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 127 (v. Smidt 1910, p. 23); Voigt 1902, 169; RIM, 1216.

Bertolini O. 1926, 145.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Jean-Marie Martin definisce questo documento un 'privilegio semplice (CSS, p. 400 nt. 1), seguendo quanto espresso da Voigt (Voigt 1902, p. 39 sq). Si è scelto di considerare i beni oggetto dell'atto giuridico come beni fiscali, pur con le dovute cautele: il principe Pandolfo I, infatti, "concede e conferma" al monastero di S. Sofia di Benevento le terre che erano state confiscate ai figli del giudice capuano Sadelfrid fil. Unzelgari, colpevoli di tradimento; ma quelle stesse terre erano in precedenza state oggetto di una scriptio convenientie con cui il monastero sofiano, al tempo dell'abate Leone (953-970), le aveva concesse al predetto Sadelfrid ad tenendum et dominandum per 29 anni. Quindi le terre appartenenti a S. Sofia erano comunque entrate, sia pure per un breve torno di anni, a far parte del patrimonio fiscale del principato beneventano. Si veda anche il doc. 1353 (CSS, I, 38, pp. 401-403), con cui i principi di Benevento restituiscono a S. Sofia e al suo abate Azzo tutti i documenti che l'abate Leone aveva consegnato pro causanduma Sadelfrid, anche quelli confiscati dal principe insieme alle terre.