Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 39, pp. 404-406
source date: [961 July 19] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Salvatoris nostri Iesu Christi Dei terni. Paldolfus et Landolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitionibus dilectorum suorum omnnibus iuste petentibus clementer favet, igitur noverit omnium fidelium sancte Ęcclesie presentium scilicet ac futurorum sollertia Azzonem venerabilem abbatem monasterii Sancte Sophie per Landolfum comitem dilectisimum barbanum nostrum nostram addidisse a Deo protegendam principalem dignitatem, deprecans ut pro augmento sanctissimi ipsius loci nostreque patrie salvatione concederemus in eodem sancto monasterio cuncta qualiter hic inferius declaratur possidendum iure quieto, de quibus petiit a nostra excellentia munitionem fieri in eodem monasterio. Et ne religiositati eius inaudita fieret postulatio, petitionis eius libenter assensum prebentes, hos nostre munitionis apices in eodem venerabili loco fieri iussimus, per quos omnino sancimus et per presens hoc nostrum roboreum preceptum perpetualiter concedimus in prephato monasterio Sancte Sophie omnibus rebus exfundatis quantum infra rebus eiusdem monasterii fuerit atque in ipsis rebus coniunctum; pariterque concedimus in predicto monasterio omnes illos liberos homines qui res proprias non habent et in rebus eiusdem monasterii resident ad laborandum vel illos quos sponte ibidem ad laborandum introierit et res proprias non habent, ut sint defensi ab omni datione et exactione et cuncto servitio puplico; simulque concedimus in eodem monasterio omnes illas liberas feminas qui servis eiusdem monasterii sibi sociaverunt maritos vel ille qui in antea ex ipsis sibi viros copulaverint pariterque et ipsis servis cum filiis filiabus illorum in ipso monasterio concedimus ut quomodo omnes legaliter ad nostrum sacrum devenire debuerunt palatium sic ipsis et ille in eodem monasterio eveniant serviendum et dominandum. Hec omnia qualiter superius legitur in eodem venerabili monasterio concessimus quatenus amodo et deinceps partem prephati monasterii eiusque rectoribus predicta omnia qualiter dicta sunt habendum et possidendum sine ullius comitis, gastaldeis seu iudicibus nostris vel cuiuscumque persone contrarietatem, facientes inde omnia quodcumque voluerint, a nemine aliquid contrarium ingerente, sed a presenti et deinceps perpetuis temporibus illa omnia possidentes sine aliqua molestatione cuiuscumque persone. Porro ut hoc quod iubemur atque concedimus ab omnibus inmobiliter obserbetur manu propria scripsimus et anulis nostris iussimus sigillari. Signum domni Paldolfi gloriosissimi principis. Adelmari clericus scriba ex iussione supra dicte potestatis scripsit. Data quarto decimo kalendas agusti in anno octabo decimo principatus superius dicti domni Paldolfi gloriosi principis et in primo anno principatus supra dicti domni Landolfi excellentissimi principis, quarta indictione. Actus in sacratissimo Beneventano palatio. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 599A-600B; IS2 X-2, col. 440A-D; CSS, I, 39, pp. 404-406 (source of the text reproduced here). Document summaries: Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 108; Voigt 1902, 152.

Bertolini O. 1926, 142.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dai principi Pandolfo I e Landolfo III.