Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 40, pp. 406-408
source date: [923 June 17] [Capua (Caserta)] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini Salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Landolfus et Atenolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitionibus dilectorum suorum omnibus iuste petentibus clementer favet, noverit omnium fidelium nostrorum presentium ac futurorum sagacitas quoniam divina inspiratione compulsi et pro mercede ac redemptione anime nostre concessimus nos Atenolfus Domni gratia princeps in monasterio Sancte Sophie, ubi nunc Rodelgarda religiosa abbatissa regimen tenere videtur, que constructum est infra veterem Beneventanam civitatem non longe a sacro nostro palatio, videlicet omnes illas liberas feminas que servos ipsius monasterii sibi sociaverunt viros vel que in antea nostro tempore servos ipsius monasterii sibi viros sociaverint una cum ipsis servis et cum filiis filiabus illorum qualiter secundum legem ad nostrum sacrum devenerunt palatium, ut habeat predictas feminas et iam nominatos servos nec non et filios et filias qui ex eis genitus fuerit predictum monasterium et eius rectores sine ullius comitis, gastaldei seu iudicis nostri vel cuiuscumque persone contradictione, et ut nullus de predictis omnibus feminis aut de iam phatis servis seu de filiis filiabus eorum invasionis aut contrarietatis ingerere ullam violentiam presumant, sed perpetuis temporibus iam dictum monasterium eiusque rectores per hanc nostram principalem concessionem illos iam nominatos servos et uxores prephatas et filios filiabus eorum habeant et possideant, facientes exinde quod voluerint. Porro ut hoc quod iubemur ab omnibus immobiliter observetur manu propria scripsimus et anulo nostro iussimus sigillari. Signum domni Landolfi gloriosissimi principi. Ursus clericus et scriba ex iussione supra dicte potestatis scripsi. Data quinto decimo kalendas iuliias in anno vicesimo tertio principatus domni nostri Landolfi gloriosissimi principis et tertio decimo anno principatus domni nostri Atenolfi eximii principis, indictione undecima. Actu Capue.

Editions: IS1 VIII, col. 600B-601A; IS2 X-2, col. 440D-441C; CSS, I, 40, pp. 406-408 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, V, p. 196; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 80; Voigt 1902, 129.

Bertolini O. 1926, 139.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dai principi Landolfo I e Atenolfo II.