Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 41, pp. 408-411
source date: [966 May 4] [Capua (Caserta)] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini Salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Paldolfus et Landolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitionibus dilectorum suorum omnibus iuste petentibus clementer favet, igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas quia Azzo venerabilis abbas monasterii Sancte Sophie constructa Beneventane civitati ut pro amore omipotentis Dei et salvatione anime nostre concederemus in eodem sancto monasterio omnibus territoriis exfundatis pertinentibus sacri nostri palatii que infra fines de terris pertinentibus ipsius monasterii coniuncte sunt, unde ipse monasterio veraces scriptiones habuerint vel ostenserint, simulque et concederemus in eodem sancto venerabile loco omnes illos extraneos liberos homines qui in curte et terris habitaverint et hereditate non habuerint, de quibus petiit a nostra excellentia ut firmitatis apices in eodem sancto monasterio fieri iuveremus. Cuius petitionem exaudientes hos firmitatis apices ibidem exinde fieri iussimus, per quos omnino sancimus et perpetualiter abendum nostris et futuris temporibus concedimus in eodem sancto monasterio ad possessionem prephati monasterii et de eiusque abbatibus et rectoribus omnibus territoriis exfundatis pertinentibus sacri nostri palatii que infra fines de terris pertinentibus ipsius monasterii coniuncte sunt, unde ipse monasterio veraces scriptiones abuerint vel ostenserint; nec non et concedimus in eodem sancto monasterio ut nullum servitium parti nostri publice faciant illis liberis hominibus extraneis qui hereditatem non habuerint et in curte et terris prephati monasterii habitaverint, ea videlicet ratione ea omnia que superius legitur qualiter sacri nostri palatii pertinere videtur in supra dicto sancto monasterio concedimus ad possessionem prephati monasterii et de eiusque abbatibus et rectoribus abendi ac possidendi absque contrarietate comitis, gastaldis, iudicis aut cuiuscumque persone contradictione vel inquietudine, sed perpetuis temporibus iubeant et possideant pars predicti monasterii ea omnia que superius legitur, faciendi exinde que voluerint, nemine vobis exinde in aliquo contraria ingerente. Ut autem hec nostra concessio verius observetur, manu propria scripsimus et ex anulo nostro subter iussimus sigillari. Signum domni Paldolfi gloriosissimi principis. Petrus notarius ex iussione supra dicte potestatis scripsi. Data quarto nonas magias anno vicesimo tertio principatus domni Paldolfi et anno octabo principatus domni Landolfi gloriosis principibus, indictio nona. Actum in civitate Capuana.

Editions: IS1 VIII, col. 601A-602A; IS2 X-2, col. 441C-442A; CSS, I, 41, pp. 408-410 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, VI, pp. 38-39; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 117; Voigt 1902, 160.

Bertolini O. 1926, 144.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dai principi Pandolfo I e Landolfo III.