Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 42, pp. 411-413
source date: [986 August] [-] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Paldolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Roffrid comiti dilecto nostro et pro augmento sancte Ęcclesie nostreque patrię salvatione, concedimus in venerabilem monasterium Sancte Sofię, ubi nunc Deo favente domnus Azzo venerabilis abbas regimen tenere videtur, omnia monimina exfundatas quas partem ipsius monasterii habere videtur, que continunt hereditatem illam quas tenere videtur et dominare pars eiusdem cenovii et unde nec offertiones neque quolibet titulum alienationis non habet pars eidem monasterio, ut licentiam et potestatem habeant rectores vel partem ipsius monasterii ipsa monimina ad legem ostendere et cum illas causare et ipsam hereditatem recolligere et omnem definitionem inde facere per hanc nostram principalem concessionem veluti sicut per cartule offertionis seu emptionis vel venditionis aut cambiationis ipsa monimina in eodem monasterium data essent, in ea siquidem ratione supra dicta nostra concessione concedimus in eundem venerabilem sanctum locum quatenus amodo et deinceps perpetuis temporibus securiter illud habeant et possideant atque omnia inde faciant pars prephati monasterii quo voluerint sine ullius comiti, gastaldeis seu iudicibus vel sculdays nostris aut cuiuscumque persone contrarietatem, a neminem exinde aliquid contrarium in partem ipsius monasterii in aliquo ingerente, sed securiter illud habentes et possidentes. Scripsi ego Lando clericus et scriba ex iussione supra dicte potestati in anno quinto principatus supra dicti domni Paldolfi gloriosi principi, mense augusto, quarta decima indictione.

Editions: IS1 VIII, col. 602B-D; IS2 X-2, col. 442A-C; CSS, I, 42, pp. 411-413 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, VI, p. 223; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 143; Voigt 1902, 183.

Bertolini O. 1926, 150.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Pandolfo II.