Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 43, pp. 413-416
source date: [965 September 1] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini Salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Paldolfus et Landolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitionibus dilectorum suorum omnibus iuste petentibus clementer favet, quapropter noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas Azzonem venerabilem abbatem monasterii Sancte Sophie quid constructum est infra hanc Beneventum civitatem iuxta sacro nostro palatio, per Landolfum comitem dilectum barbanum nostrum nostram adiit a Deo protegenda principalem dignitatem, deprecans ut pro augmento eiusdem monasterii nostreque patrię salvationem concederemus in eodem monasterio cuncta qualiter hic inferius declaratur iure quieto, de quibus petierunt in predicto sancto monasterio fieri munitionem a nostra excellentia. Et ne eiusdem religiositatis eius inaudita fieret postulatio usquequaque assensum prebentes, hos nostre munitionis apices in eodem venerabile monasterio exinde fieri iussimus, per quos omnino sancimus et perpetualiter per presens hoc nostrum roboreum preceptum concedimus in nominato sancto monasterio Sancte Sophię ipsa trasenda que vadit retro ipsa ęcclesia et que in parietibus eiusdem ęcclesię coniuncta est, id est a casa Agnelberti calciolarii et usque in ipsa platea puplica qui venit ante ęcclesia Sancte Marię subdita Domini Salvatoris cappella nostri sacri palatii, ita ut potestatem habeat partem eiusdem monasterii eadem trasenda claudere et sue proprietati illam tenere et dominare; denique et concedimus in eodem venerabile monasterio omnes illas liberas feminas qui servis eiusdem monasterii sibi sociaverunt maritos qui sibi viros copulaverunt servos ipsius monasterii vel quante amodo et in antea sibi viros copulaverint servos eiusdem monasterii, videlicet una simul cum ipsis servis et cum filiis et filie suę veluti legibus ad sacrum nostrum evenire debuerunt palatium; pariterque et concedimus in eodem sancto monasterio ut omnes illi liberi homines qui in rebus eidem monasterii resident ad laborandum, vel illos quod in antea ibidem sponte fuerint ordinati ad laborandum et res proprias non habent ut amodo et deinceps defensi sint ab omni datione et exhactione et servitio puplico; nec non et concedimus in predicto monasterio omnes res illas exfundatas qui nunc cum rebus eiusdem monasterii coniunctum est. Ea etenim sanctione cuncta qualiter superius legitur in eodem sancto monasterio concessimus habendum quatenus amodo et deinceps eodem sancto et venerabili monasterio eiusque abbatibus atque rectoribus omnia supra scripta haberent et possiderent sine ullius comitis, gastaldeis sed iudicibus vel sculdahis nostris aut cuiuscumque persone contrarietatem, facientes inde omnia quod voluerint, a nemine aliquid contrarium exinde in aliquo ingerente. Ut autem hęc nostra concessio plenius in Dei nomine habeat vigorem et ab omnibus inviolabiliter observetur, manu propria scripsimus et anulis nostris sigillari iussimus. Signum domni Paldolfi gloriosissimi principis. Madelfrid clericus et notarius atque scriba ex iussione supra dicte potestatis scripsi. Data kalendis septembrii in anno vicesimo secundo principatus domni Paldolfi gloriosi principis et in quinto anno principatus domni Landolfi excellentissimi principis, nona indictione. Actus in sacratissimo Beneventano palatio.

Editions: IS1 VIII, col. 603A-604B; IS2 X-2, col. 442C-443C; CSS, I, 43, pp. 413-416 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, VI, p. 39; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 115; Voigt 1902, 158.

Bertolini O. 1926, 143.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dai principi Pandolfo I e Landolfo III.