Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 2, pp. 430-432
source date: [726 December] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus domnus Romovald summus dux gentis Langubardorum in ęcclesia Beate Sancte Sophie quam Zacharia venerabilis abbas a fundamentis edificavit, hoc est de aqueducto publico fistolam aque quem erga muro huius felicissime civitatis nostre instruere visus est et usque ad prephatam ęcclesiam comportavit, ut perhennis temporibus ipsa fistola in ipsa ęcclesia sine detentium currat et prephate ęcclesię sacerdotes sibi eam privatam defendati, et nullus habeat licentiam exinde sine voluntate de sacerdote eius inplere aut ibi facere invasionem, nisi qui ab eiusdem locis servientibus permissus fuerit, nęque a nostri sacri palatii iudicem aliquando subtrahatur; simul etiam et concessimus in nostrum venerabilem locum vvaldum nostrum de fluvio Calore, hoc est fine vado carrario Sancti Marciani et usque sub casa Valeri, ut a nunc et semper homines de ipsa ecclesia piscationem faciant, et nullus sine permissum sacerdotis nominate ęcclesię in ipso vvaldo habeat licentiam introire ad piscendum, sed sicuti actenus ad nostra manum defensus est, ita et a sepe phata ecclesia defendatur, et a nullum quemquam hominem nunquam ab ipsum venerabilem locum aliquando subtrahatur, sed perpetuis temporibus iure ab ante lata ęcclesia et a Zacharia abbate vel ab eius ordinati sacerdotibus deteneatur. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nostre potestati dictavi ego Audelahis vicedominus et referendario tibi Aldichis notarius scribendum. Actum Benevento in palatio mense decembrio per indictione decima Feliciter.

Editions: IS1 VIII, coll. 608-609; IS2, X, col. 446; Troya, CDL, III, n. 388, pp. 116-118; Bertolini P. 2002, n. 45, pp. 381-388; CSS, II, 02, pp. 430-432 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 14, pp. 48-51. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, p. 578; Di Meo 1795-1819, II, pp. 291-292; Bethmann, Holder-Egger 1878, 87 (v. Smidt 1910, p. 136); Chroust 1888, n. 12 (v. Smidt 1910, p. 142); RIM, n. 242.

De Vita 1764, p. 96; Bertolini O. 1926, n. 46.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Romualdo II.