Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 3, pp. 432-435
source date: [723 February] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Firmavimus adque concessimus nos domnus vir gloriosissimus Romowald summus dux genti Langobardorum in ęcclesia Beate Sancte Sophię quem Zacharia venerabilis abbas noster a fundamentis edificare visus est in locum qui nominatur ad Ponticellum quod fuit de quodam Wadulfi omnia et in omnibus de quod nostra potestas predicto Zacharie abbati concessimus, unde et nostra habet firmata preceptora, vel quodcumque in antea conquisiturus fuerit et quim sua expontanea volumptatem in eodem sancto locum offerri voluerit integram ei tribuimus potestatem, quia licet et oportet omnem Christianum de suis facultatis substantia Deo offerre munus, quia ipse sic ait: «Primitia et decima mea sunt et omnipotenti Deo offerrite ea»; in ea vero rationem de hec omnia in venerabilis ęcclesia Sancte Sophie nostrum preceptum firmavimus eo quod ab omnis subiugationem hominibus ea absolvimus, ut neque ab episcopum dominetur, nęque ad monasteria subiugata neque a sinodochio defendatur, sed sacerdos qui in eodem locum deservierit absoluta securitas ei permaneat, exceptum ad nostrum sacrum palatio obedientia habeat, et hoc tangemus ut dum Dominus spatio Zacharie abbati vibendi concesserit qui nominatum sancto locum a fundamentis edificiis ad culmen perduxit, omnia et in omnibus in quicquid per huius serie preceptum roboratum est in eius sit potestatem regendum, gubernandum vel qualiter ei placuerit dominandum; quem et predicta ęcclesia in sua habet proprietatem et quemcumque voluerit elegere sacerdotem qui in eodem locum Dei persolbat officium integram habeat potestatem, quatenus ab hodierna die sit nostra firmatio seu absolutio firma et stavilita et sicut superius affictum est neque ab episcoporum dominio, nęque a sacerdotorum potentia, neque a quempia persona aliquando ipsa adelma ecclesia subiugamus, sed perpetuis temporibus omnia et in omnibus de quicquid in preceptora contenit quod nominatus Zacharia abbas per suum fidelem servitium a nobis concessum habuit et in eodem locus offeruit, firma et stavilita permaneat. Quod vero preceptum firmitatis seu absolutionis ex iussionis nostre potestatis dictavi ego Persus vicedominus et referendarius tibi Theodoaldo notarius scribendo. Acto Benevento in palatio mense februario per indictione sexta. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, coll. 609-610; IS2, X, coll. 446-447; TROYA, CDL III, n. 381, pp. 98-100; Bertolini P. 2002, n. 42, pp. 341-350; CSS, II, 03, pp. 432-435 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 10, pp. 34-38. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, p. 578; Di Meo 1795-1819, II, p. 228; Bethmann, Holder-Egger 1878, 74 (v. Smidt 1910, p. 135); Chroust 1888, n. 8; RIM, n. 237.

Bertolini O. 1926, n. 42.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Romualdo II.