Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 4, pp. 435-437
source date: [721 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos domnus vir gloriosissimus Romowald summus dux genti Langobardorum tibi Zacharie venerabili abbati nostro casas ad Pontecello in quantas ibidem quod Wadulfus habere visus fuit cum cortes et hortoras simul et clausuras qui post ipsas casas esset videtur et terrola vacua qui trans rivo esset, denique molino et valneo qui in nominato locum esset invenietur, simul etia et familia nomine Albino cum uxorem suam nominem Candeda cum filios et filias suas, Vvalda cum filios et filias suas, Mauro hortolano cum uxorem, filios et filias suas, omnia et in omnibus in quantum iam nominato ad Pontecello Vvadulfo habere visus fuit, tibi supra dicto Zacharie concessemus possedendum, quatenus ab hodierna die habeas et possideas tu qui super Zacharias abbas et a nullum quempia hominem nulla habeas aliquandum aliquam questionem aut reprehensionem, sed perpetuis temporibus per hunc nostrum firmissimus preceptum securiter et firmiter habere et possedere valeas, et quicquid exinde facere volueris in tua habeas potestatem. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominatee potestati dictavi ego Persus vicedominus et referendarius tibi Theodoaldo notario scribendum. Actum Benevento in palatio mense novembrio per indictione quinta. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 610; IS2, X, col. 447; Troya, CDL III, n. 378, pp. 88-90; Bertolini P. 2002, n. 40, pp. 322-329; CSS, II, 4, pp. 435-437 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 8, pp. 29-31. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, p. 579; Di Meo 1795-1819, II, pp. 222-223; Bethmann, Holder-Egger 1878, 69 (v. Smidt 1910, p. 135); Chroust 1888, n. 6; RIM, n. 234.

Bertolini O. 1926, n. 40.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Romualdo II.