Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 6, pp. 439-443
source date: [745 July] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Firmamus atque concessemus nos domnus vir gloriosissimus Gisulfus summus dux genti Langobardorum in ęcclesia Beate Sophie quam Zacharia venerabilis abbas pater noster a fundamentis edificare visus est in locum qui nominatur ad Pontecellum, quod fuit de quodam Vvadulfi, omnia et in omnibus de quo domnus bone memorie Romovald genitor noster predicti Zacharie abbati concesset, unde et precepta potestatis eius firmata habere videtur, id est in primis casas cum curtes vel hortas, molino et valneum, clausurias ubi ipsa ecclesia edificata est, et terra vacua qui est trans rivum, et alium hortum qui esse videtur iuxta fluvio Sabbato, qui fuit de quodam Trasoaldi, simul et casa in Quintodecimo qui fuit de quodam Pergoaldi, simul cum terras, vineas, pratis seu clausurias, cultum et incultum, omnia et in omnibus de quantum in eodem locis habere visus fuit, simul et omnem substantiam quod Totuni Transpadano, casas, terras, vineas, cultum et incultum, movilia atque inmovilia, qui habitare visus fuit erga Sancto Valentino, simul etiam et omnem substantiam qui fuit quodam Aloaldi filio quod Siduli, tam casas infra hanc Beneventanam civitatem quam et casalis et domu cultas, vineas, territurio, cultum et incultum, movilia atque inmovilia, et omnem substantiam quondam Fusculi casario, casas, vineas, territurio, cultum et incultum, movilia atque inmovilia, servos et ancillas, omnia et in omnibus de quantum nominati Fusculi pertinuit substantia, simul etiam et terra in locis qui nominatur **** Fluvio Lauro, quas cum Paulo et Deusdede venerabili abbate habere visus fuit per domnus Zacharias, seu et substantia qui fuet quoddam Iuliani; omnia et in omnibus quantum eius portio fuit , quasm cum Deusdedi abbate habere visus est, simul grege de ***** pecora cum mandras et pascua seu pastores suos qui fuerunt de Corbuli ammessario tres cum iumentas suas, caballos domitos capita quindecim, armentos de baccas et boves domitos, carra ferrata [****], argentum et aeramentum vel omnia de quicquid ipse abbas Zacharias sua spontanea voluntate in ipsum veneravilem locus Beate Sophie offerri previderit, in ea vero ratione ut de hęc omnia in ęcclesia Beate Sophie nostrum preceptum firmavimus eo quod ab omni subiugatione hominibus ea absolvimus ut nęque ab episcopos dominetur nęque a sinodochio defendatur, nęque a nullum monasterium aut a qualibet ęcclesiastico ordine subiugetur, sed sacerdos qui in eodem monasterio deservierit, absoluta securitas ei permaneat, exceptum ad nostrum sacrum palatium obedientiam habeant; et qui contra hunc preceptum firmationis atque offertionis ire temptaverit, sicut sacrilegus ab altario repellatur et a trecentorum decem et octo patrum maneat anathemate et cum Iuda traditorem eternum mereat mancipari supplicio, et sic nostra presens definitio atque roburationis preceptum secundum preceptum genituri nostro ex hoc et in perpetuis temporibus maneat roboratus. Quod vero preceptum offertionis seu firmationis ex iussu nominate potestati dictavi ego Audefusus duddus et referendarius tibi Aldichis notario scribendum. Actum Benevento in palatio mense iulio per indictione tertia decima. Feliciter.

Editions: IS2 VIII, coll. 611-612; IS2, X, col. 448; TROYA, CDL, IV, 578, pp. 171-174; Bertolini P. 2002, 55, pp. 464-477; CSS, II, 06, pp. 439-443 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 24, pp. 82-86. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, p. 580; Bethmann, Holder-Egger 1878, 161 (v. Smidt 1910, p. 137); Chroust 1888, 22 (v. Smidt 1910, p. 143); RIM, 278.

Bertolini O. 1926, 55.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Gisulfo II.