Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 8, pp. 445-447
source date: [742 July] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Firmamus atque concessemus nos domnus vir gloriosissimus Gisulfus summus dux gentis Langubardorum in ecclesia Beate Sophie quem Zacharias venerabilis abbas noster a fundamentis edificare visus est in locum qui nominatur ad Pontecello, quod fuit de quoddam Wadulfi omnia et in omnibus de quod bone memorie domnus Romo Vald genitor noster predicti Zacharie concesset et per sua roborabet precepta, id est in primis casas cum curteset horta, molino, valneum seu clausurias, omnia et in omnibus quod fuet de quoddam Wadulfi in integrum sicuti quomodo per preceptum domno genitori nostro firmatum est, simul et omnia quicquid ipse abbas Zacharia sua exspontanea voluntate in ipsum venerabilem locum Beate Sophie offerri voluerit; in eam vero rationem hęc omnia in sepe phata ęcclesia Sancte Sophię nostrum preceptum denuo firmavimus eo quod ab omne subiugatione hominibus eam absolvimus, ita ut neque ab ępiscopo dominetur, nęque nullius subesse debeat monasterio, nęque a sinodochio defendatur, sed sacerdos qui in eodem monasterio deservierit absoluta securitas ei permaneat, exceptum ad nostrum sacrum palatium audientiam habeat, et dum Dominus super nominato Zacharię spatium vivendi concesserit, in eius sit per omnia potestate; et si quis contra hunc preceptum firmationis adque offertionis temptare voluerit, habeat portionem cum Iuda traditore Domini nostri Iesu Christi; quatenus ab hodierna die sit nostrum preceptum firmum et stabile et ab omni subiugatione absolutum et in perpetuis temporibus firmum et inviolatum permaneat. Quod vero preceptum firmationis atque offertionis ex iussu nominate potestatis dictavi ego Adefusus duddus et referendarius tibi Aldichis notario scribendum. Actum Beneventum in palatio mense iulio per indictione decima. Feliciter.

Editions: IS2 VIII, col. 613; IS2, X, col. 449; Bertolini P. 2002, 49, pp. 413-422; CSS, II, 08, pp. 445-447 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 17, pp. 59-62. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, p. 581; Di Meo 1795-1819, II, p. 347; Bethmann, Holder-Egger 1878, 161a (v. Smidt 1910, p. 137); Chroust 1888, 23 (v. Smidt 1910, p. 143); RIM, 267.

De Vita 1764, p. 96; Bertolini O. 1926, 49.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Gisulfo II.