Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 9, pp. 448-450
source date: [745 September] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Firmamus nos domnus vir gloriosissimus Gisulfus summus dux genti Langobardorum vobis Zacharie sanctissimo patri nostro abbati iudicium seu iudicatum domno genitori nostro bone memorię Romovald de intentionem quam tecum habuet uxor quoddam Fridichis cellarario de quoddam Wadulfi una cum filiastro suo qui genituri nostro falsum preceptum ostenderunt quasi ut eius potestas concessisset eis casa ad Ponticellum quis posita est secus via ubi prius ipse habuet stationem, et dum vos qui supra Zacharias presentia genitori nostro preceptum eius ostendisti qui contenebatur concessione de renominati Wadulfi in integrum pertinentem in ipsum locum, continuo memoratus est domnus genitor noster quod vobis Zacharię; abbati omnia et in omnibus in eodem pertinentem loci ad Ponticellum antea concesserat et per suum preceptum firmaverat et nulli alii cuiquam hominis exinde aliquod aliquando donaverat nęque per eius iussione eis preceptum firmatum est sed solummodo vobis qui supra Zachari abbati, continuo vobis suum firmissimum iudicatum fieri precepit, ut nullo quoquo tempere adveniente nunquam habeat vigorem uxor aut filii quoddam Fridichis aut qualibet alia persona neque per potestati preceptum, nęque per alio quolibet ingenio aut cartula de ipsum locum, casa aut terra de quoddam Wadulfi requirendum, sed perpetuis temporibus sicuti per eius potestatis preceptum sepe phati Zacharię concessum est, in eius ęcclesia quam ipse ędificavit possedendum permaneret; proterea nostra qui supra gloriosa potestas dum domno genitori nostro legere fecissemus iudicatum, statim placuet nobis iuxta eius timorem per hunc nostrum firmitatis preceptum eius iudicium et iudicatum renovare atque firmare, ut nullus aliquando habeat vigorem causa stare, querere aut predictum abbatem vel posteris eius quoquo modo inquietari neque per cartulam, nęue per preceptum, sed ex hoc et in perpetuo securiter et firmiter omnia et in omnibus de quantum de Wadulfi fuet ad Pontecellum integriter valeant possedere. Quod vero preceptum firmitatis iudicati ex iussione nominate potestatis dictavi ego Audefusus duddus et referendarius tibi Aldichis notario scribendum. Actum Benevento in palatio mensi septembrio per indictione quarta decima. Feliciter.

Editions: IS2 VIII, coll. 613-614; IS2, X, coll. 449-450; TROYA, CDL, IV, 583, pp. 182-185; Bertolini P. 2002, 56, pp. 478-486; CSS, II, 09, pp. 448-450 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 25, pp. 86-90. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, p. 581; Di Meo 1795-1819, II, p. 359; Bethmann, Holder-Egger 1878, 166 (v. Smidt 1910, p. 137); Chroust 1888, 26 (v. Smidt 1910, p. 143); HÜBNER, Gerichtsurkunden, 628; RIM, 280.

Bethmann, Holder-Egger 1878, 100; Bertolini O. 1926, 56.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Gisulfo II.