Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 10, pp. 450-452
source date: [751 January] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessemus nos domnus vir gloriosissimus Gisolfus summus dux genti Langobardorum vobis sanctissimo Zacharie patri nostro abbati omnem substantiam quodam Atroaldi qui fuit cortisianus noster, tam casas infra hanc Beneventanam civitatem nostram quam etiam et foras domui cultas, condomas, servos et ancellas, casales, vineas, territurio, cultum et incultum, moviliam atque, simulque Musola cum filio suo Sabbatino et Franculo quos sine nostra iussione potestatis tibi ipsam substantiam post obitum Atroaldi concesseramus cortisianos de ipsos servos eius fecerunt, nunc denuo ipsa substantiam in integrum cum ipsos servos reconcessimus ut a nullum quemquam hominem nunquam habeas aliquando aliqua questione aut reprehensione, sed perpetuis temporibus securiter et firmiter per hunc nostrum firmissimum preceptum sicuti Atriani fuit in integrum habere et possedere valeatis vel facere de eis quod volueritis, et si forsitan preceptum aut iudicatum sibi Sabbatino et Franculus vel quispiam ex eis fecit, inanis remaneat et vos sicut diximus predicta substantia fruere valeatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestati dictavi ego Audefusus duddus et referendarius tibi Aldichis notario scribendum. Actum Benevento in palatio mense ianuario per indictione quarta. Feliciter.

Editions: IS2, X, col. 450; Bertolini P. 2002, 62, pp. 526-532; CSS, II, 10, pp. 450-452 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 34, pp. 114-117. Document summaries: Chroust 1888, n. 32; RIM, 305.

Di Meo 1795-1819, II, p. 384 (1); Bertolini O. 1926, n. 62, p. 27.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Gisulfo II.