Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 11, pp. 452-454
source date: [744 June] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos domnus vir gloriosissimus Gisolfus summus dux gentis Langobardorum vobis Zacharię sanctissimo abbati patri nostro condoma nomine Palumbo pesccatore<sic> cum uxorem, filios et filias et cum omnia eorum pertinentia, cum casa, vineas, terras cultas et incultas, movilia, peculia, cum quantum usque modo ad manum nostram deservire visus fuit in integrum, qui habitare videtur ad Ponte Lapedeo et fuit de subactione Secundi gastaldus et vestarario nostro, quatenus ab hanc presenti die et in perpetuisque temporibus vos qui supra Zacharia quam etiam et quod exinde facere volueris in tua sit potestatem et a nullum quempiam gastaldium vel actorem nunquam vos in aliquo molestare presumat de ea que nostra gloriosa concesset potestas, sed securiter et firmiter per hunc nostrum preceptum nominate condoma cum omnibus rebus suis haberet et possedere valeatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione et dictaton nominati gloriosissimus domni nostri Gisolfi scripsi ego Gratiano notarius [********] de iussione in hunc nostrum sacratissimo Beneventano palatio mensi iunio per indictione duodecima. Feliciter.

Editions: IS2 VIII, col. 615; IS2, X, col. 451; TROYA, CDL, IV, 568, pp. 150-151; Bertolini P. 2002, 53, pp. 448-455; CSS, II, 11, pp. 452-454 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 22, pp. 75-78. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, pp. 581; Di Meo 1795-1819, II, p. 356; Bethmann, Holder-Egger 1878, 153 (v. Smidt 1910, p. 137); Chroust 1888, 20 (v. Smidt 1910, p. 142); RIM, 276.

Bertolini O. 1926, 53.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Gisulfo II.