Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 12, pp. 454-456
source date: [723 April] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessemus nos domnus vir gloriosissimus Romovald summus dux genti Langobardorum tibi Zacharia venerabili abbati omnem portionem substantia quod Totuni Transpadano, hoc est casas, vineas, territoria, cultum et incultum, movilia atque inmovilia, omnia et in omnibus de quicquid nominati Totuni pertenuit portionem et quod post suum reliquid discessum tibi [i][********] Zacharię venerabili abbati concessemus possedendum, qui ipse Toto habetare videbatur sub Sancto Valentino quatenus ab hodierna die habeas et possedeas ipsa substantia tu qui super Zacharia venerabili abbate quocumque exinde facere volueris in tua sit potestatem et a nullum quempiam hominem nulla habeas aliquando aliqua questionem aut reprehensione, sed perpetuis temporibus per hunc nostrum firmissimum preceptum securiter et firmiter ipsa iam nominata substantia habere et possedere valeas. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestati dictavi ego Persus vicedominus et referendario tibi Grausoni notario scribendum. Actum Benevento in palatio mense aprile per indictione sexta. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 616; IS2, X, col. 451; TROYA, CDL III, n. 382, pp. 101-102; Bertolini P. 2002, n. 43, pp. 351-357; CSS, II, 12, pp. 454-456 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 11, pp. 38-40. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, p. 579; Di Meo 1795-1819, II, p. 228; Bethmann, Holder-Egger 1878, 75 (v. Smidt 1910, p. 135); Chroust 1888, n. 9; RIM, n. 238.

Bertolini O. 1926, n. 43.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Romualdo II.