Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 13, pp. 456-458
source date: [743 August] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Humilium postulatio qued divinae et diuturne iudicium innotiscunt auditum necesse est principaliter pro Dei timorem egrum preces audire Ideoque firmamus nos domnusvir gloriosissimus Gisolfus summus dux gentis Langobardorum tibi Tuccuni reberentissimo [**] ut secundum petitionem tuam ut monasterium Beate semperque virginis Marię Dei genitricis et Sancti Petri principis apostolorum apud Alifas positum in locum qui dicitur Massano, quem tu ędificare visus effuisti in tuam credimus dispositionem, propterea per hunc nostrum presentem preceptum iubemus atque firmamus per rogum Tuccuni seu Christine apatesse te Natalem abbatem in eodem monasterio confirma vero et in tua potestate omnia iura monasterii subiaceret, ita videlicet ut nullus episcopus sibi in eum monasterium aliqua iura exibiat, tantummodo sub nostris filicissimi palatii dispositione permaneant, et cum nostra ordinatione abbatem quam sibi monachi de eodem monasterio elegerit ordinetur, et si quis ex monachi de monasterio Sancti Quirici ibidem voluerit quoquo tempore habitare ut cummune vita sub abbate et regula ibidem subiaceat, et nullo quoquo tempore aliquando habeat aliquis vigorem aliquo exinde subtrahere aut temprare, sed in perpetuis temporibus tam tu Natalem quam et posterisque tuis securiter et firmiter in eodem venerabilem locum deservire valeatis. Quod vero preceptus firmitatis ex iussione nominate potestatis dictavi ego Arefusus duddus et referendarius tibi Godeperto notario scribendum. Actum Benevento in palatio mense augusto per indictionem undecimam. Feliciter.

Editions: IS2 VIII, col. 616C-617A; IS2, X, col. 451C-452A; TROYA, CDL, IV, 558, pp. 116-117; Bertolini P. 2002, 51, pp. 433-441; CSS, II, 13, pp. 456-458 (source of the text reproduced here). Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, pp. 581-582; Di Meo 1795-1819, II, p. 351; Bethmann, Holder-Egger 1878, 143 (v. Smidt 1910, p. 137); Chroust 1888, 18, 51; RIM, 274.

De Vita 1764, p. 58; Bertolini O. 1926.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Gisulfo II.