Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 16, pp. 464-466
source date: [840 July 7] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Nantari comitis nostri et Antoni prepositi, in monasterio Sancte Sophie quod situm est infra hanc Beneventanam civitatem, Aldolum et Waldipertum germanus filii Mauriperti et Leopardum seu et Ruiulum cum uxoribus, filiis, filiabus, nuribus et nepotibus, servis atque ancillis et omnibus rebus eorum mobilibus et inmobilibus et omnia eorum pertinentia, qui habitare videntur in Quintodecimo, locum ubi Pontilia dicitur, veluti ob meritum culpe illorum, pro quo a Sikenolfo fugierunt, ad sacrum nostrum palatium evenerunt, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predicta omnia que superius legitur rectores iam dicti cenobii habere et possidere valeant, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque agentibus habeant aliquam requisitionem, sed cuncta que prelegitur perpetuis temporibus possideant nominati monasterii et eius rectoribus. Quod vero preceptus concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Audoaldus notarius. Actum Benevento primo anno, septimo die intrante mense iulio, tertia indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 619D-620B; IS2 X-2, col. 453D-454A; CSS, II, 16, pp. 464-466 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 38; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 41; Voigt 1902, 57; RIM 678 (v. 677).

De Vita 1764, p. 296; Falco 1929, p. 513; Bertolini O. 1926, 115.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento. Il documento è emesso dal principe Radelchi I.