Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 17, pp. 466-468
source date: [882 February] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, filius domni bone recordationis Adelchis, ob salute anime nostre, concessimus in monasterio beate Sancte Sophie quod constructum esse dinoscitur infra hanc nostram Beneventanam civitatem, per rogum Crissi prepositi supra phati cenobii fidelis nostri, integram modicam terram infra eadem nostram veterem Beneventanam civitatem, que pertinuit de hospitale sacri palatii nostri per hos fines: de duobus partibus fine terra predicti monasterii Sancte Sophie, de tertia parte finem pariete ex casa monasterii Sancti Benedicti quod vocatur Sinodochio, de quarta videlicet parte fine trasenda puplica predicte nostre civitatis, in ea videlicet ratione ut ammodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum integram supra dictam terram eodem Sancte Sofie monasterio eiusque rectores habere et possidere valeas et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Petrus notarius. Actum Beneventum sęcundo anno, mense februario, quinta decima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 620B-D; IS2 X-2, col. 454B-C; CSS, II, 17, pp. 466-468 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 371; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 65 (v. Smidt 1910, p. 119); Voigt 1902, 78; RIM, 1024.

Falco 1929, p. 519; Bertolini O. 1926, 135.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi II.