Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 18, pp. 468-469
source date: [881 June] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previdentia Langobardorum gentis princeps domno bone recordationis Adelchis, per rogum Aderici abbati nostri, tibi Crissio preposito monasterii Sancte Sophie quod constructum esse videtur infra hanc nostram Beneventanam civitatem, integram modicam terricellam cum integra vineola que fuit Alahis liberi hominis, in loco qui Fabrica vocatur, finibus Folianense, veluti legibus ad sacrum nostrum evenit palatium pro quo sine heredes decessit, in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum supra dicta integra terricella et vineolam tu et posteris tui habere et possidere valeatis et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Petrus notarius. Actum Beneventum primo anno, mense iunio, quarta decima indictione. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 621A-B; IS2 X-2, col. 454 C-D; CSS, II, 18, pp. 468-469 (source of the text reproduced here). Document summaries: . Fac simile: .

Di Meo 1795-1819, IV, p. 371; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 61 (v. Smidt 1910, p. 118).; Voigt 1902, 75; RIM, 1015.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Radelchi II.