Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 19, pp. 470-471
source date: [747 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos domnus vir gloriosissimus Gisolfus summus dux gentis Langubardorum, per rogum Scauniperge gloriosissima et dilecte coniugis nostre, in monasterio Beati Stephani primi martyris qui fundatus dinoscitur esse in Strata, ubi Rimecausus reverentissimus abbas regimine tenere videtur, silba cum terra bacua qui fuit de gaio nostro in nominata Strata, id est de via in via et de alio latere usque in strata maiore, de vero tertio latere usque in predicta ęcclesia Sancti Stephani, qualiter nominata silba a Rotulo gastaldio nostro per nostram iussionem vobis tradita est, qui fuit de acto nominati Rotuli, quatenus amodo et deinceps habeas et possedeas tam tu qui supra Rimecause quam et posteris vestris qui in prephato sacratissimo monasterio ordinati fuerint, et nullus ex nostris gastaldiis aut actionariis vel quisquam homo contraque nostra concessa potestas quandoque ire presumat, sed nostra concessio omni in tempore roborea perhennis temporibus inviolata permaneat. Quod vero preceptum concessionis ex iussione et dictatu nominati domni viri gloriosissimi Gisolfi scripsi ego Prasinus notarius. Actum iussione in hunc sacratissimum Beneventanum palatium mense novembrio per indictionem primam. Feliciter.

Editions: IS2 VIII, col. 621-622; IS2, X, col. 454-455; Troya, CDL, IV, 639, pp. 367-368; Bertolini P. 2002, 59, pp. 504-510; CSS, II, 19, pp. 470-471 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 31, pp. 106-109. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, p. 582; Di Meo 1795-1819, II, p. 367; Bethmann, Holder-Egger 1878, 216 (v. Smidt 1910, p. 138); Chroust 1888, 31 (v. Smidt 1910, p. 144); RIM, 292.

Bertolini O. 1926, 59.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Gisulfo II.