Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 20, pp. 471-473
source date: [747 March] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos domnus vir gloriosissimus Gisolfus summus dux gentis Langubardorum, per rogum Scauniperge gloriose dilecte coniuge nostre, tibi Rimecausi abbati patri nostro de monasterio Sancti Stephani qui fundatum est in Strata, pueros duos nomine Urso et Ditentio una cum uxoribus, filios et filias suas, pro humicidium quem penetraverunt, solas eorum personas, et fuerunt de actu Canusino quam modo Theutpald gastaldio nostro tenere videtur, quatenus amodo et deinceps habeas et in tuo servitium deteneat tam tu qui supra Rimecause et quicquid de eam facere voluerit in tua sint in omnibus potestatem, et nullus ex nostris gastaldiis aut actionariis nec quisquam homo contraque nostram potestas quandoque ire presumat, sed nostram concessionem omni in tempore roborata permaneat. Quod vero preceptum concessionis ex iussu et dictatum nominati gloriosi domni nostri Gisolfi scripsi ego Iohanne notarius, data iussione in hunc nostrum sacratissimum Beneventanum palatium mense martio, per indictionem quinta decimam. Feliciter.

Editions: IS2 VIII, col. 622; IS2, X, col. 455; Troya, CDL, IV, 601, pp. 238-239; Bertolini P. 2002, 58, pp. 498-503; CSS, II, 20, pp. 471-473 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 29, pp. 101-103. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, p. 582; Di Meo 1795-1819, II, p. 367; Bethmann, Holder-Egger 1878, 180 (v. Smidt 1910, p. 138); Chroust 1888, 27 (v. Smidt 1910, p. 143); RIM, 290.

De Vita 1764, p. 297; Bertolini O. 1926, 58.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Gisulfo II.