Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 21, pp. 473-474
source date: [817 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Sico Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Radichis gastaldii fidelis nostri, vobis Adelgise filia sancte recordationis domni Arichis, integram casam et curtem infra hanc Beneventanam civitatem, que dicitur Curte Minorem; est enim fine fine monasterii Sancte Sophie et et <sic> fine platea maiore et fine andito qui vadit ante regias Alahis maripahis usque in platea; in ea videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predicta casa cum integris finibus suis tu et heredes tui habere et possidere valeatis et quicquid de eadem iudicare vel disponere volueris in tua sit potestate iudicandi qualiter volueris, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus possideatis. Quod vero preceptus concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Theodericus notarius Actum Benevento primo anno, mense novembrio per indictionem undecimam. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 622C-D; IS2 X-2, col. 455C-D; CSS, II, 21, pp. 473-474 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 290; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 18 (v. Smidt 1910 p. 114); Voigt 1902, 36; Bertolini P. 1968, pp. 118-119, n. 1; RIM, 577.

Bertolini O. 1926, n. 100, p. 21.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Sicone.