Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, II, 22, pp. 475-476
source date: [876 February] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Adelchis Dei previdentia Langubardorum gentis princeps, per rogum Adeltrude dilecte coniugi nostre, tibi Crissi venerabili prepositi et medici fidelis nostri Ermepertus et Ragempertus seu Ermenandus germani filii Mauri et Leo filio Causari, aldiones monasterii Sancti Benedicti, qui sunt habitatores in Cepalonis et pertinunt ipsis ex monasterio cuiusdam Guaconis marepahis, ut nullo in tempore dent pensionem nęque angaria faciant neque hostes, in ea videlicet ratione ut ammodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predicta omnia que prelegitur fimiter habere et possidere valeatis vos et rectores predicti monasterii, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, sed perpetuis temporibus firmiter possideatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Thomas abbas. Actum Benevento vicesimo tertio anno, mense februario, nona indictione. Feliciter.

Editions: IS1, VIII (1962), col. 623 A-B; IS2 X-2, col. 455D-456A; CSS, II, 22, pp. 475-476 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, pp. 313-314; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 53 (v. Smidt 1910, p. 118); Voigt 1902, 68; RIM, 911.

Falco 1929, p. 519; Bertolini O. 1926, 126.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Adelchi.