Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 1, pp. 480-481
source date: [720 August] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Concessemus nos domnus vir gloriosissimus Romowald summus dux genti Langubardorum, per rogum Audelahis gastaldi nostro, tibi Ursi vistearii nostri condoma nomine Iohanni cum uxorem, filios et filias suas vel cum omnia eorum pertinentia, qui fuerunt de Greci, de subacto tuo Ursi, quatinus ab hodierno die habeas et possedeas tam tu quam et filiis filiorum tuorum, et a nullum quemquam quemquam <sic> hominum nunquam habeatis aliquando aliqua questionem aut reprehensionem, sed perpetuis temporibus ipsa iam nominata condoma cum casa, vineas, territurio, cultum vel incultum, cum mobile et inmobile, omnia et in omnibus habere et possedere valeatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussu nominate potestati dictavi ego Persus vicedominus et referendarius tibi Godeperto notario scribendum. Actum Benevento in palatio mense augusto per indictionem tertiam. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 625; IS2, X, col. 457; TROYA, CDL III, n. 430, pp. 309-310; Bertolini P. 2002, n. 39, pp. 317-321; CSS, III, 1, pp. 480-481 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 7, pp. 26-28. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, p. 579; Di Meo 1795-1819, II, p. 271; Bethmann, Holder-Egger 1878, 66 (v. Smidt 1910, p. 135); Chroust 1888, n. 5 (v. Smidt 1910, p. 141); RIM, n. 233.

Bertolini O. 1926, n. 39.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Romualdo II.