Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 2, pp. 481-483
source date: [715 (o 730) July] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Firmamus nos domnus vir gloriosissimus Romovvald summus dux gentis Langobardorum, per rogum Ursi duddi et referendarii nostri, vobis Iohanni et sorori tue Tundile secundum qualiter a nostra potestatem postulastes, ut si tibi Iohanni Dominus donaverit spatium ad bibendum simulque et sorori tue et dum venerit ei tempus ut sibi virum sociare debeas, ut tu Iohanne debeas eam ordinare et in omnibus dotem dare sicuti omnem fratrem disponet sororem suam ad virum sodandum et hec postulastes nostram qui supram potestatem ut sicut habet casus houmanus et tu Iohanne ante quam tibi legitimam uxore sociare deveas et sine filium de legitima uxore mortuus fuerit, ut omnia et in omnibus portionem substantie tue remaneat Tundile sorori tue possedendum; et iterum postulaste ut, quod absit fieri, et vos Iohannis et soror tua sine filios de hac luce transieritis, ut omnem portionem substantie tue in potestate Autie genetrici vestre remaneat, ut ipsa exinde pro salutis animabus vestris peragat. Quam vero chartulam firmationis ex iussione nominate potestati dictavi ego qui supra Ursus duddus et referendarius tibi Iohanni notario scribendum. Actum Benevento in palatio, mense iulio per indictione tertia decima. Feliciter.

Editions: IS2 VIII, col. 625; IS2, X, col. 457; Troya, CDL, III, 409, pp. 240-244; Bertolini P. 2002, 37, pp. 297-303; CSS, III, 2, pp. 481-483 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 3, pp. 11-15. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, p. 579; Di Meo 1795-1819, II, p. 295; Bethmann, Holder-Egger 1878, 54 (v. Smidt 1910, p. 135); Chroust 1888, 2; RIM, 246.

Bertolini O. 1926, 37.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Zielinski ritiene, su basi storiche e diplomatistiche, che il praeceptum sia attribuibile a Romualdo II e non a Romualdo I, rimanendo comunque incerta la datazione all'anno 715 o 730, in quando riconducibile al solo dato indizionale; per altre considerazioni circa la datazione del documento, cfr. CDL, IV/2, p. 13.