Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 3, pp. 483-486
source date: [746 May] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[C]um in Dei nomine residente nos domnus vir gloriosissimus Gisolfus summus dux gentis Langubardorum in hunc nostrum sacratissimum Beneventanum palatium, tunc venerunt in nostri presentia Theodoraci abbas monasterii Sancti Petri intentionandum adversus Benedicto presbyter propter ęcclesia Sancti Petri qui edificatam est in Quinto Decimo. Dicebat nominato Theodoraci quia «predicta ecclesia, quem tu, Benedicte, ab ipso monasterio queri subtrahere, a tempore domne Theoderade in ipsum sanctum monasterio per eius preceptum offertas fuit et per legem ibidem audientiam habere debeat». Ad hec respondebat pars Benedicti presbyter: «Veritamu est [**] quod tu Theudoraci abbas ipsa ecclesia a tempore domne Theoderade tenuisti, sed semper per calciaria, nam antea ad Sancta Maria in Quinto Decimo adpertenuit et per legem ibidem adpertenere debeat». Ideo nostra qui supra gloriosa, audita inter eos utraque intentio et cognoscentes certam veritatem quod ipse Sancto Petro ad Sancta Maria adprotenuit, fecimus venire sancte canune et relegente in nostra presentia et sic ibidem continebatur ut ęcclesia una ab altera non raperentur; tunc nostra gloria recte nobis comparuit iudicare secundum precepta canuni ut Sancto Petro ad Sancta Maria adpertenere debeat. Propterea hunc nostrum iussimus fieri iudicatum ut nullo adveniente tempore nunquam habeat vigorem ipse Theoderaci abbas vel posteris eius de nominata ęcclesia Beati Petri aliquot querere, et si querere temptaverit, sit questio illorum vacua et inanis. Quod vero iudicatum definitionis ex dictum ex iussione nominati domni nostri vir gloriosissimi Gisolfi per Iohannem notarium scripsi ego Gachelaupo notarius de bacili iussione in hunc nostrum sacratissimum Beneventanum in palatio mense magio per indictionem quarta decima. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 626; IS2, X, coll. 457-458; TROYA, CDL, IV, 592, pp. 221-223; Bertolini P. 2002, n. 57, pp. 487-497; CSS, III, 03, pp. 483-486 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 28, pp. 97-101. Document summaries: Assemanus 1751-1753, II, p. 582; Di Meo 1795-1819, II, p. 364; Bethmann, Holder-Egger 1878, n. 172 (v. Smidt 1910, p. 137); Chroust 1888, p. 198; Hübner 1893, n. 629; RIM, n. 288.

Di Meo 1795-1819, II, p. 230; Bertolini O. 1926, n. 57.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal duca Gisulfo II. Secondo J.-M. Martin nel 746 Theodoraci era l'abate del monastero di S. Pietro maggiore di Benevento (CSS, p. 875 e doc. III, 3, pp. 483-486, pur sottolineando che "nel 724 un certo Theodoraci ha la cura di una chiesa S. Petri ad Aquam Sancti Potiti", sita nel gaio Fecline, nel territorio di Foggia (cfr. p. 486 nt. 1). Si ritiene invece che Theodoraci sia stato abate soltanto della chiesa pugliese, mancando nel documento del 746 ogni riferimento al monastero beneventano.