Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, III, 4, pp. 486-487
source date: [748 April] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Una cum consilium et iussionem domni vir gloriosi Gisolfi summo ducisgentis Langubardorum, ego Zacharia in Dei nomine abbas dono atque tedo tibi Lupi carissimo meo tertia portione de casa infra hanc Beneventanam civitatem qui michi ex concessione potestati eveniet Ideoque tibi predicti Lupi ipsam tertiam portionem per hunc preceptum gloriose potestatis firmavit, quatenus amodo et deinceps habeas et possedeas tam tu qui supra Lupe quam et filiis filiorum tuorum, et nullus ex nostris gastaldeis aut actionariis vel quisquam homo contra ea que nostra firmavit potestas quandoque ire presumat, sed nostra firmitas omni in tempore roborata permaneat. Unde ego qui supra Zacharias, pro confirmandum meam donationem, nominata gloriosissima petiit potestatem ut anulum sui effigii affigi preciperet, quod et affictum est. Quod vero preceptum donationis ex iussione et dictatum domni nostri vir gloriosissimi Gisolfi pro Prasino notario scripsi ego Abardo notario, data iussione, in hunc sacratissimum Beneventanum in palatium, mense aprile per indictione prima. Feliciter.

Editions: IS2, X, col. 458; Bertolini P. 2002, 60, pp. 511-518; CSS, III, 04, pp. 486-487 (source of the text reproduced here); CDL, IV/2, n. 32, pp. 109-112; CDL, V, n. IV, pp. 356-359. Document summaries: Chroust 1888, n. 29; RIM, 299.

Di Meo 1795-1819, II, p. 372; Bertolini O. 1926, n. 60, p. 26.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso con il consilium e la iussio del duca Gisulfo II.